מיזם 2040 בשיתוף קק"ל

"קיבלנו מתנה: להיות שותפים לתכנית שתחזק את הישובים שלנו"

"קיבלנו מתנה אדירה: להיות שותפים לתכנית שתחזק את הישובים שלנו" – כך אמר ראש עיריית דימונה, בני ביטון, המשמש, בין היתר, יו"ר הנהלת אשכול נגב מזרחי המאגד 13 יישובים, במהלך מפגש עם יו"ר קק"ל, דני עטר, שעסק בתכנית 2040 שתכליתה לעבות, דמוגרפית, את הנגב והגליל. במפגש עצמו השתתפו נציגים מאשכול נגב מזרחי.

לדברי עטר, תכנית 2040 תביא לנגב מיליון תושבים ולגליל חצי מיליון תושבים.

עטר: "זכרו את מטרת העל שלנו בקק"ל: לסייע לממשלת ישראל להביא מיליון תושבים לנגב וחצי מיליון לגליל בשני העשורים הקרובים. וזה יושג רק אחרי שנהפוך את הנגב והגליל, בעזרת ההיי-טק ובעזרת שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות למנועי הצמיחה שלנו", כך אמר השבוע (ג', 10.12) יו"ר קק"ל דניאל עטר בדימונה.

יו"ר קק"ל אמר את הדברים בפגישה שלו עם ראשי רשויות בנגב החברים באשכול הנגב המזרחי, בראשותו של ראש עירית דימונה בני ביטון.

בפגישה שהתקיימה באולם מועצת עיריית דימונה השתתפו חוץ מהמארח גם ראש עיריית ירוחם טל אוחנה, ראש מועצת רמת נגב, ערן דורון, ראש מועצת ערבה תיכונה אייל בלום וראש מועצת מיתר שמעון מזוז.

עטר הדגיש בפתח דבריו כי לא בא לדון עם ראשי הרשויות בנושאים השוטפים שבהם קק"ל מעורבת ביום יום, ובדרום בעזרתו ותודות למעורבותו של דני גיגי. לדבריו המפגש נועד אך ורק להציג בפני ראשי הרשויות את תכנית 2040 שגובשה בקק"ל ואשר נועדה לחזק את הנגב והגליל. יו"ר קק"ל אמר כי מבדיקות וסקרים שנעשו בקק"ל התברר כי הקטר המרכזי שיכול להביא מאות אלפי תושבים חדשים לנגב ולגליל הוא עולם ההיי-טק.

לדבריו למרות שישראל זכתה לתואר אומת הסטארט-אפ הרי ש-93 אחוזים מתעשיית ההיי-טק נמצאים בתל אביב ורק 7% נמצאים בנגב. מנהלת תכנית 2040 שהוקמה בקק"ל בראשותו של איציק מירון גיבשה תכנית בשיתוף עם עמותת יוצאי 8200 בצפון ועם אנשי המודיעין לגבי הדרום, כדי לעודד גיוס של בנות ובני הפריפריה הדרומית והצפונית ליחידות החוד של המודיעין, וללוות אותם בהמשך גם בלימודי האוניברסיטה, כדי להבטיח את הצטרפותם לתעשיית ההייטק.

מסתבר כי כיום רק 2.5 אחוזים מהמשרתים ביחידות המודיעין המובחרות הם תושבי הנגב והגליל. והכוונה היא שבעזרת בתי קק"ל למצוינות יעלה מספרם של אלו ל-20 אחוזים בתוך חמש שנים. יו"ר קק"ל עטר גילה כי בפיילוט שכבר נערך בבית קק"ל למצוינות בנוף הגליל עלה ממוצע משלימי הבגרות בעיר ב-10 אחוזים.

לדבריו התכנית שגובשה בקק"ל ואשר זכתה לברכת הממשלה תלווה את הצעירות והצעירים מהנגב והגליל יד ביד כל הדרך מהתיכון לצבא ומשם – לאקדמיה ואז לתעשיית ההיי-טק. בנוסף גילה עטר כי אנשי עסקים אמידים מאוד מיהדות התפוצות ששמעו על המיזם ביקשו להצטרף ולתרום מכספם כדי להקים מיזמי הייטק ברחבי הארץ, בדגש על הפריפריה ולהיעזר בכוח האדם שיוכשר בהם. עטר הדגיש כי ללא מעורבות תמיכה וחיזוק למיזם מצד ראשי הרשויות, בדגש על אשכולות של ישובים – התכנית לא תצלח ולא תעבוד בישובים שלא יאמצו אותה בחום.

ראש עירית דימונה, בני ביטון, אמר, כאמור לעיל: "אני מבטא את דעת רוב חבריי ראשי אשכול נגב מזרחי כשאני מברך על יוזמת 2040 של קק"ל ומודה ליו"ר קק"ל דניאל עטר על ההצעה להצטרף אליה. קיבלנו כאן מתנה: להיות שותפים לתכנית שיכולה רק לתרום לחיזוק הישובים שלנו", הדגיש ביטון.