הוותיקים מתוודעים לחקלאות המדברית

יום של לימוד חווייתי היה לוותיקים, והפעם קרוב לבית. השבוע יצאו הוותיקים מתנדבות ומתנדבי זה"ב בגן. זה מעין פיצוי ותמורה להשקעה השנתית שלהם בילדים הקטנים (והן עושות את זה מכל הלב ובלי להתחשבן על השעות).

המחלקה לאזרחים וותיקים נטלה על עצמה לפנק את המתנדבות הוותיקות ולגמול להן בסדנא מעשית ובסיור לימודי חווייתי של החקלאות המדברית.

משעות הבוקר המוקדמות, יצאו הוותיקים/ות מדימונה לקיבוץ אשלים, שם התוודעו לחקלאות המדברית, ראו סרט בנושא, ושמעו את ההיסטוריה של ההתפתחות במחקר ובפיתוח בנושא, עליו עמלים אגרונומים, מהנדסים ואנשי מקצוע, המפתחים זנים, עמידים בתנאי המדבר. יותר מכך איך מנצלים את תנאי המדבר והופכים אותם ליתרון בגידולים ייחודיים שהפכו למסחריים.

המו"פ בנושא – מלווה את החקלאי, מייעץ, מדריך ומנחה אותו לאורך כל הדרך בגידולים עד להגעתם לשוק המקומי או לשווקים בחו"ל.

הוותיקים ביקרו בחממות המדעיות,  שם התוודעו לגידולים, צורות גידול, וזנים חדשים אותם מנסים לקלוט בארץ ולהפכם לגידולים רווחיים בשיטות המפותחות של אנשי המקצוע ששוקדים על הגידולים  בשירות האנושות כולה.

בסמוך התוודעו הוותיקים לשדה הסולארי הגדול במדינה, הנמצא סמוך לקיבוץ – אשלים, על היכולות והחשמל המופק ממנו – הסביר מתי חיון שליווה את הקבוצה, והוסיף מידי פעם אנקדוטות היסטוריות בדרכים, ובאתרים אליהם הגיעו הוותיקים בסיורם.

מכאן הגיעו הוותיקים לסדנא ייחודית לאפייה שם התנסו מעשית באפיית רוגעלך, חלות קלועות, וכל מיני מאפים – כמו קונכיות ממולאות, כאשר הן הלשות, הן האופות, והן הטועמות.

הסדנא – התקיימה "בלשה" – במצפה, סדנא שסחטה מחמאות והנאה הדדיות של המדריכה מחד והן של הוותיקות, על השיטות והחדשנות אותה למדו במקום.

לאחר ארוחת צהריים, המשיכו הוותיקים אל מרכז המבקרים במצפה, שם חזו בסרטים והדמיות על בנושא התפתחות כדור הארץ, והתוודעו אחר קורות חיו וטיסתו של אילן רמון ז"ל – טייס החלל הישראלי במעבורת קולומביה.

הוותיקים הודו למארגנים על היום העמוס מחד והמהנה  מאידך וביקשו מהמארגנים מתי חיון, בת אל ביטון והדס ועקנין שהפיקה את היום לארגן להם עוד ימים כאלה שכולם חוויה לימודית צרופה.