כנס עיתונות באילת

תקשורת חיובית היא נגזרת של עשייה חיובית – ויש הרבה עשייה חיובית בנגב!!!

האם מערכות התקשורת ב"מדינת תל אביב" מתעלמות מהפריפריה ומערי הפיתוח? האם עיתונאי המדיה בפריפריה ובערי הפיתוח הם "אובייקטיביים" או שמא הם לוקאל פטריוטיזם, מה שמונע מהם דיווח המשקף את המציאות? האם העיתונאים בפריפריה מעבירים רק חדשות רעות או שמא הכול מכול אבל במוקדי הקביעה בולמים ידיעות חיוביות? האם זכותם או שמא חובתם, של הכתבים בפריפריה להירתם למאבקים הציבוריים של הרשויות והקהילה בפריפריה ובערי הפיתוח?

על שאלות אלה ואחרות התבקש להשיב פנל מרואיינים שזכה לכותרת "הארת שוליים", ואשר נטלו בו חלק כתב חדשות ערוץ 12 בדרום, תמיר סטיינמן, שאף הנחה את הפנל; כתב ערוץ חדשות 13, אלמוג בוקר; ראש עיריית דימונה, בני ביטון, המשמש בין היתר יו"ר פורום ערי הפיתוח במרכז השלטון המקומי; מתן צורי, כתב ידיעות אחרונות בדרום; שי חג'ג', יו"ר מועצת מרחבים ויו"ר מרכז המועצות האזוריות; מירי אדרי, כתבת רדיו קול הים האדום; וכפיר בזק, דובר עיריית עפולה. הפנל התקיים באולם במלון הרודס בוטיק, והוא התקיים לעיני אולם מלא מפה לפה.

תשובות חד לשאלות לעיל ולשאלות נוספות שהועלו בפנל, לא זכו לתשובה שהיו לגביה תמימות דעים מקיר לקיר. מה שכן, כל משתתפי הפנל הסכימו כי הנגב והדרום עברו ועוברים מהפכה מבחינת התפתחותית, מה שמחייב סיקור יותר רחב, יותר מפרגן, יותר בולט ואם אפשר אז גם בפריים טיים של ערוצי התקשורת המצולמת.

ראש העיר דימונה, בני ביטון, שישב בפנל כאמור כשהוא חובש עוד שני כובעים – יו"ר הרשות לפיתוח הנגב ויו"ר הנהלת אשכול נגב מזרחי – סבר כי הכתבים בדרום עושים מעל ומעבר, אבל דווקא במערכות הראשיות שבמדינת תל אביב, בולמים ידיעות חיוביות. "אם זה תלוי בתל אביב, אזי כל מהדורת חדשות תיפתח בטילים על עוטף עזה", אמר ביטון. "אבל אם זה תלוי באלמוג בוקר או בתמיר סטיינמן או איציק זוארץ למשל, אזי אנחנו מקבלים חשיפה חיובית ככל האפשר". ביטון הביא כדוגמא את הידיעה האחרונה על אגם באר שבע ואת הכתבה המפרגנת שפרסם בוקר על התפתחות התעשייה בעיר דימונה. "כשיש עשייה, יש פיתוח ויש אקשן, אז יש גם על מה לדווח – ובדימונה ובנתיבות כמו באר שבע, יש המון פעילות חיובית".