המודיעין לליקית

בעקבות הצהרתו של הרמטכ"ל ובעקבות פניית ראש העיר, בני ביטון, לראש הממשלה, הבהיר בנימין נתניהו: "צה"ל יורד דרומה, אמ"ן ירד לצומת ליקית"

כחודש לאחר שהצהיר במהלך ביקור במגזר הבדואי בנגב כי אגף המודיעין של צה"ל ירד דרומה, לליקית, זכה הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי לרוח גבית מצדו של, בנימין נתניהו, שצידד בדבריו, וזאת בעקבות פנייה מפורטת מצדו של ראש העיר דימונה, בני ביטון, לראש הממשלה, כפי שהבטיח לרמטכ"ל.

כזכור, לפני כחודש ביקר הרמטכ"ל ביישובי הבדואים בנגב כדי לברכם לרגל החג המוסלמי עיד אל פיטר. במהלך הביקור והסיור במקום, חזר הרמטכ"ל על התחייבותו להוריד את אגף המודיעין הצה"לי לנגב, תוך שהוא ,שואב, התחייבות מראש העיר ביטון לסייע הן ביישום ההחלטה והן בשכנוע משרד התחבורה לדאוג לכך שרכבת תגיע עד לבסיס הצבאי.

בתחילת השבוע, לאחר שיחות מקדימות הן עם ראש הממשלה והן עם שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ', שיגר ביטון מכתב מפורט לראש הממשלה, שבו כתב, בין היתר, תחת הכותרת "הורדת יחידות המודיעין לצומת ליקית" את הדברים הבאים:

"כבוד ראש הממשלה, בימים האחרונים מתנהל שיח ציבורי סוער בנגב, בו נאמר כי יחידות המודיעין לא ירדו (בעתיד) לצומת ליקית.

"לפני כשלושה שבועות נפגשתי עם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, בשבט אלאט'רש והוא הבטיח שיחידות המודיעין ירדו לצומת ליקית.

"בנוסף, התבקשתי ממנו לשוחח עם שר התחבורה, בכדי לתקצב את ביצוע הקמת מסילת רכבת והפעלת קו, שיאפשר הגעה לצומת.

"בהתאם לבקשתו, התבצעה שיחה עם שר התחבורה – שאף הוא גילה עניין רב וחשיבות עליונה בתעדוף  הפרויקט  והבטיח לתקצבו.  

"בשיחה עם ראש מנהלת מעבר צה"ל דרומה – תת אלוף במילואים איציק כהן, נודע כי המכרז אמור לצאת בדצמבר.

לצערי – גופים ונציגים פוליטיים בימים האחרונים מנסים להפיץ מידע  שגוי ולא מבוסס בעליל, לפיו יחידות המודיעין לא יורדות דרומה - לצומת ליקית. 

"ידיעה זו אסור שתקבל אסמכתא כלשהיא.

"כבוד ראש הממשלה, ביצעת בשנים האחרונות מהפך בנגב.

"ב"ש הוכרזה כבירת הסייבר ובדימונה בע"ה תוקם מכללת הסייבר.

"45% מבסיסי צה"ל כבר עברו לנגב, יש להמשיך את מעבר צה"ל בכדי שיגיע ל 60% ובכך להמשיך את התנופה העצומה בנגב וכן להמשיך ולחולל מפנה משמעותי בכלכלה, בתעסוקה ובעידוד מעבר תושבים לאזור.

"כבוד ראש הממשלה, אני מבקש ממך להוציא בדחיפות הודעה לתקשורת, על המשך ביצוע פרויקט מעבר יחידות מודיעין לצומת ליקית וכן על אישור תכנון וביצוע תוואי רכבת בהתאם". 

את מכתבו, שהעתקים ממנו העביר גם  לח"כ בצלאל סמוטריץ' – שר התחבורה; רב- אלוף אביב כוכבי – רמטכ"ל; מר רונן פרץ- מנכ"ל משרד ראש הממשלה; מר אשר חיון - ראש לשכת ראש הממשלה; גב' קרן טרנר -  מנכ"לית משרד התחבורה ותת אלוף במילואים איציק כהן – ראש מנהלת מעבר צה"ל דרומה, חתם ביטון במשפט "להיענותך הנני להודות".

יודגש כי ביטון העביר את פנייתו לראש הממשלה מתוקף תפקידיו החברתיים הרבים בנוסף להיות ראש העיר דימונה: יו"ר הרשות לפיתוח הנגב, יו"ר הנהלת אשכול נגב מזרחי, סגן יו"ר מרכז השלטון המקומי ויו"ר פורום ערי הפיתוח.

פנייתו זו של ביטון לנתניהו זכתה למענה מהיר מלשכת ראש הממשלה, שבה נכתב "בני היקר, בהמשך לפנייתך, אני מבקש להבהיר: צה"ל יורד דרומה, אמ"ן יורד דרומה לליקית. במידה והדבר יהיה כרוך בהשקעה של מסילת רכבת – הדבר ייעשה. בברכה, בנימין נתניהו.

בנגב מקווים כי ההבהרה שהעביר ראש הממשלה לביטון תשים קץ לשמועות ותרגיע את אלה החוששים כי החלטת הממשלה בנושא והצהרתו של הרמטכ"ל כוכבי לא תצא מן הכוח אל הפועל.

ביטון: "אני מאמין כי עם בחירתו לקדנציה נוספת כראש ממשלה, ידאג מר נתניהו ליישם את ההחלטה וכבר בשנה הבאה, לאחר פרסום מכרז מתוכנן, ירד אגף המודיעין הצה"לי לצומת ליקית, עם ועל כל המשתמע מכך".